Qytetet Shqiptare

Shkodra

image_description

Shkodra, kryeqyteti i veriut, eshte nje nga qytetet me antike ne Shqiperi. I themeluar ne shekullin IV p.K., qyteti ka luajtur nje rol shume te rendesishem ne kulturen dhe historine shqiptare. Shkodra ruan pamjen e saj karakteristike me rruget e ngushta, me muret e larte prej guri ne te dy anet dhe me gardhe te larte. Serresh dhe Gijadol jane lagjet me terheqese ne qytet ku mund te prekni pasurine e kultures. Lexo me shume...

Tirana

image_description

Tirana eshte kryeqyteti dhe qyteti me i madh i Republikes se Shqiperise. U themelua me 1614 nga Sulejman Pasha dhe u be kryeqytet i Shqiperise me 1920. Ka nje popullsi prej 700'000 banoresh. Pervec industrive te shumta, Tirana ka nje shumellojshmeri elementesh kulturore.  Lexo me shume...

Pogradec

image_description

Pogradeci shtrihet ne juglindje te Shqiperise, pergjate liqenit te Ohrit. Ka nje sfond kulturor antik. E vendosur 720 m mbi nivelin e detit dhe e rrethuar nga malet dhe nga liqeni i Ohrit, qyteti paraqet nje klime te vecante e te kendshme. Liqeni i Ohrit, me i thelli ne Ballkan, e ben qytetin me terheqes dhe nje nga pikat turistike me te preferuara qe ofron mundesi te mira per plazh, not, peshkim dhe sporte ujore. Lexo me shume...

Gjirokastra

image_description

Gjirokastra, qyteti i gurte, eshte nje qytet-muze piktoresk ne jug te Shqiperise. Gjirokastra eshte si nje shqiponje shqiptare nje ane te malit me nje keshtjelle te fuqishme ne vend te kokes. Fortesa survejon luginen e Drinos mbi shtepite tre-kater kateshe te kapura ne shpat. Ndertesat dhe rruget jane me te njejtet gure bardhe e zi.  Lexo me shume...

Durrës

image_description

Durresi, nje nga qytetet me te vjeter, porti kryesor detar i vendit, qendra e dyte me e madhe industriale pas Tiranes. Durresi shtrihet ne nje gadishull te vogel nje brigjet e detit Adriatik. Pergjate historise, Durresi ka qene qyteti me i rendesishem qe lidhej me europen perendimore dhe lindore. Mes shekullit I dhe III ka qene nje port dhe nje qender tregtare e rendesishme ne Rrugen Egnatia mes Romes dhe Bizantit. Lexo me shume...

Vlora

image_description

Vlora eshte nje qytet bregdetar i vendosur ne jugperendim te Shqiperise. Eshte porti i dyte me i madh pas Durresit. Vlora nuk eshte vetem nje port i madh por mbart edhe vlera te rendesishme historike. Ishte pikerisht ketu kur me 1912 u mblodh Asambleja e pare me ne krye Ismail Qemalin. Per kete arsye u shpall nje "Qytet Hero" ne 1962. Qendra kryesore e qytetit eshte Sheshi i Flamurit. Lexo me shume...

Kruja

image_description

Qyteti i Krujes gjendet 32 km ne veriperendim te Tiranes dhe 20 minuta me makine nga aeroporti i Rinasit. Ajo ngrihet 560 m mbi nivelin e detit ne shpatin e malit te Skenderbeut. Ajo i ofron vizitoreve nje pamje madheshtore dhe nje koleksion te pasur objektesh historike e kulturore. Lexo me shume...

Saranda

image_description

Saranda shtrihet ne nje gji te hapur bregdetar, ne kufirin jugor te Shqiperise, afer ishullit te Korfuzit. Emri Saranda vjen nga nje manastir i hershem kristian qe i kushtohej Santi Quaranta (dyzet shenjtoreve). Pamja e detit, varieteti i flores i favorizuar edhe nga klima e bute, e bejne Saranden qendren e preferuar per pushim dhe nje qytet te rendesishem turistik. Shume cifte shqiptare shkojne ne Sarande per te bere muajin e mjaltit. Lexo me shume...

Berati

image_description

Berati eshte nje qytet i Shqiperise se mesme. Shtrihet afer lumit Osum dhe eshte qendra tregtare agrokulturore per rajonet rrethuese ne te cilen rritet duhani dhe rrushi. Qyteti i Beratit, i rrethuar ne lindje nga mali Tomorr (2400m), eshte ndertuar ne nje vendbanim antik ilir i shekullit VI p.K. Lexo me shume...

Lezha

image_description

Lezha eshte nje qytet ne veriperendm te Shqiperise. Ka nje popullate prej 17.000 banoresh. Para se te kaloni pasditen ne plazhin e Shengjinit, beni nje ngjitje te shkurter ne malin e Lezhes per tek germadhat e keshtjelles. Qe andej ka nje pamje mbreselenese te malit, fshatrave dhe bregut.  Lexo me shume...

Guida e Pronave në Shqipëri

Për te marrë falas Guidën e Pronave në Shqipëri, ju lutem kompletoni detajet tuaja më poshtë për të shkarkuar menjëherë librin elektronik.

Shkarko Falas