Pogradec

 Ngritur 720 m mbi nivelin e detit dhe rrethuar nga malet dhe liqeni i Ohrit, qyteti ofron nje peisazh te vecante me nje klime te kendshme. Ne lidhje me klimen, Liqeni i Ohrit, me i thelli ne Ballkan, i jep qytetit pamje terheqese dhe e ben nje nga qytetet nje nga pikat turistike me te preferuara nga turistet, duke ofruar mundesi te mira per not, plazh, peshkim dhe sporte ujore.

Fauna ujore e liqenit eshte e pasur me specie te rralla. Ja vlen te permendim peshkun Koran, qe gjenden me veshtiresi ne liqene te tjere ne bote. Eshte i famshem per mishin e tij te shijshem, i kuq ne dimer dhe i bardhe ne vere. Rezidencat turistike ne Drilon, 5 km larg qytetit, me bukurine e natyres rrethuese, do ju lene me goje hapur. Atje, pemet dhe bimet dekorative jane ne harmoni te plote me ujin, urat karakteristike dhe tre lokalet dhe restorantet qe ofrojne gatime lokale tipike.

Fshati Lin buze liqenit eshte nje mundesi e kendshme per te pare Liqenin e Ohrit nga nje perspektive tradicionale. Mbetjet e kishes bizantine, nen mbrojtjen e Trashegimise Boterore, ka nje konstruksion mbulues modern ne menyre qe te ruhen thesaret nga demtimi.

Pogradeci shtrihet ne jug-lindje te Shqiperise, buze liqenit te Ohrit. Ka nje sfond historik antik.

Guida e Pronave në Shqipëri

Për te marrë falas Guidën e Pronave në Shqipëri, ju lutem kompletoni detajet tuaja më poshtë për të shkarkuar menjëherë librin elektronik.

Shkarko Falas